Z cyklu: Czas na reklamy!


Tytuł: Ogrody księżyca wyd.2 
Autor: Steven Erikson 
Seria: Malazańska Księga Poległych 
ISBN: 978-83-7480-258-1 
Tłumaczenie: Michał Jakuszewski 
Oprawa: miękka 
Liczba stron: 608
Rok wydania: 13 lipca 2012 
Cena detaliczna: 49,00 zł


Najlepsza epopeja Fantasy obok Pieśni Lodu i Ognia G.R.R. Martina!
Premiera już 13 lipca 2012

Krwawa i wyczerpująca wojna trwa już dwanaście lat. Rządzone twardą ręką Imperium Malazańskie podbija jedno Wolne Miasto po drugim. Jego niezwyciężone legiony, prowadzone przez potężnych czarodziejów prą coraz dalej na południe – w kierunku legendarnego Darudżystanu...Tak rozpoczyna się epopeja, która zaplanowano na 10 tomów. Jej autor, paleontolog z wykształcenia, Steven Erikson zapisał się trwale w historii literatury właśnie dzięki tej serii – Malazańskiej Księgi Poległych. Lecz zawiódłby się ten, kto poszukiwałby w serii Malazańskiej odniesień do tradycyjnego kanonu ukształtowanego w naszej świadomości jako walka dobra ze złem gdzie dobro zwycięża a zło zostaje pokonane. Próżno by szukać w niej dobrodusznych czarodziejów i tajemniczych elfów, prostych odpowiedzi, czarno-białych postaci i wyraźniej granicy między dobrem a złem. Cykl Eriksona stanowi przełom w tradycji klasycznego gatunku z uwagi na przełamanie wielu schematów i bogactwo ontologiczno-scenograficzne przy jednoczesnej dyscyplinie fabularnej.

„Ogrody Księżyca” zostały nominowane do nagrody World Fantasy Award w kategorii Najlepsza Powieść Roku. „Bramy Domu Umarłych” - drugi tom cyklu - zaliczono do grona Najlepszych Powieści 2000 roku. Nawiasem mówiąc po sukcesie drugiego tomu 2,5 milionowa zaliczka w dużym stopniu przyczyniła się do rozszerzenia planów autora o kolejne 8 tomów, które z żelazną konsekwencją wydawał co roku.
Inspiracją do powstania cyklu była Iliada, natomiast tytuł Erikson zapożyczył od Napoleońskiej Księgi Poległych, choć jest ona tylko spisem nazwisk żołnierzy poległych w bitwach pod wodzą Napoleona. Jak mówi Erikson – „brakuje mi obrazu ludzi ujętych tylko z nazwiska; kim byli, jak kochali, co cenili w życiu i jaki splot wydarzeń doprowadził do ich śmierci. Mój cykl starałem się napisać tak, by dać obraz postaci, które giną lub w inny sposób zostają porzuceni na poboczu głównego nurtu historii, jaką przedstawiam w kolejnych tomach. Tak właśnie skonstruowane są moje powieści”.

Cóż... Premiera już jutro, więc czym prędzej zajrzyjcie do znajomych księgarni - bo po opisie widać, ze książka jest warta zachodu. Tak czy siak - jest ktoś chętny na tę powieść - zwłaszcza po tak wspaniałej zapowiedzi? Autora bądź co bądź nie znam, a z jego książkami nie miałam za wiele do czynienia. Właściwie to wcale. Za to uwielbiam serie wydawane spod wydawnictwa Mag. Kto wie - może kiedyś się pokuszę i ją przeczytam? A być może nawet podbije moje serce, tak jak wiele innych powieści?

A jak jest z Wami? Czekaliście na tę powieść z utęsknieniem, czy też nie? A może w ogóle o niej nie słyszeliście? Tak czy siak serdecznie zapraszam do poznania i co dla mnie ważniejsze - wyrażania własnych opinii i recenzji, na które czekam z niecierpliwością =)

7 komentarzy :

 1. jeszcze nie czytałam, ale być może kiedyś... kto wie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Uuu coś dla mnie - muuszę sięgnąć!

  OdpowiedzUsuń
 3. Może przeczytam :)

  Wpadnij do mnie

  OdpowiedzUsuń
 4. Zapraszam do siebie na wygrywajkę. ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zobaczymy co z tego wyniknie. Opis fajny. :)

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam do komentowania. Będzie mi naprawdę miło i co najważniejsze dzięki nim poznam wasze zdanie, na którym mi bardzo zależy - jednakże jakakolwiek forma spamu, czy posty złośliwe, obraźliwe, tudzież wywyższające się będą usuwane w trybie natychmiastowym bez zbędnego komentarza.

Miasto Recenzji © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka