Recenzja: "Co cię czeka po śmierci?" Dr Jeffrey Long


Tytuł/Cykl: "Co cię czeka po śmierci?"
Autor: Dr Jeffrey Long, Paul Perry
Tom: 1
Wydawnictwo: Studio Astropsychologii
Rok wydania: 2011-02-17

Co nas czeka po śmierci? Niby pytanie banalne, a tak naprawdę nie umiemy sobie na to odpowiedzieć… Niebo, czy piekło. Światełko w tunelu, czy całkowita ciemność? Reinkarnacja, czy może tak po prostu koniec? Tego nie wie nikt. Ludzie twierdzą, iż życie po życiu istnieje tylko w naszej wyobraźni, która zależna jest od naszych przekonań, wierzeń, czy religii. Ale co, jeśli znajdując się w sytuacji, w której nasze ciało umiera, przekonujemy się, że to nie tylko wierzenia, a czysta prawda? Z pozoru nierealne i paradoksalne. Jednak, gdy się zastanowić, możliwe.

Medycyna zna wiele przypadków pacjentów ze stwierdzoną śmiercią kliniczną powracają do życia. Niezależnie od ich stanu większość z nich pamięta moment „przejścia na drugą stronę” i dzięki temu ludzie nie jedną historię już na ten temat wysnuli. Ale nie tylko ludzi to ciekawi. Dla medycyny to również niesamowicie kusząca zagadka do rozwiązania. Zagadka, którą zajął się jeden ze znanych lekarzy.

Dr Jeffey Long jest onkologiem, który udokumentował w formie książki badania na temat „życia po życiu”. Dzięki tej książce każdy z nas może spojrzeć na to nie tylko na to, jak to wygląda od strony medycznej, ale i od strony samych pacjentów, bowiem cytowane tam są wypowiedzi opisujące moment śmierci każdego z nich. Czytelnik, taki jak chociażby ja może głębiej się zastanowić nad faktem ilu ludzi przeżywa coś takiego, jakie jest rozbicie w wieku i sytuacji osób, które tego doświadczają.

Dr Long porównał wspomnienia tysięcy osób by odkryć zadziwiające podobieństwa w ich opisach i dojść do szokujących wniosków. Relacje te, bowiem nie tylko rzucają nowe światło na życie po życiu czy podróże astralne, ale jednocześnie stanowią dowód istnienia życia poza naszą planetą.” Każdy przypadek objęty jest dokładnymi badaniami, a następnie rzetelnie opisany. Wszystko możemy zobaczyć tez na podstawie licznych statystyk, jakie ukazane są w tej książce.

Aby dojść do tak zaskakujących wniosków, autor przeanalizował podobieństwa pomiędzy wspomnieniami osób z różnych kręgów kulturowych i środowisk. Przyjrzał się również wpływowi doświadczeń bliskich śmierci na późniejsze życie osób, które je przeżyły. Wielu ludzi powróciło zza granicy życia i śmierci, i prawie żadna z tych osób nie pozostała taka, jak była przedtem.

Najbardziej podoba mi się rozdział, pt. „Z ust dzieci”, gdzie ukazane są ich wspomnienia. 5letni Paul, czy 3letnia Katie dają nam prawdziwe dowody na istnienie NDE (doświadczenie bliskie śmierci), nie tylko u dorosłych, ale i u dzieci. Dzięki temu można tez się przekonać, że wiek nie ma wpływu na to, jak NDE wpływa na daną osobę. Zarówno dziecko kilkuletnie, które doświadczyło NDE pamięta tyle samo szczegółów z danego zdarzenia, niż osoba dojrzała, czy w wieku podeszłym. Naprawdę niektóre sytuacje tutaj ukazywane może i były ciężkie do przyjęcia i zaakceptowania, ale mimo to wywarły ma mnie spory wpływ i poruszenie.

Może i jest to książka, która pisana jest z reguły językiem medycznym, a czasami treść może być niezrozumiała, więc z początku może to odpychać, czy zniechęcać, ale gdy się w nią wczyta, zauważając wspomnienia osób badanych, można się pochłonąć. Styl nie jest lekki. To na pewno. Jest to w końcu nie powieść, a przedstawienie naukowych dowodów doświadczeń bliskich śmierci, jednak, jeśli ktoś się, chociaż w małym stopniu interesuje takimi zdarzeniami, czy po prostu jest ciekawy, sądzę, że znajdzie tutaj coś dla siebie. Gdybym miała ją wycenić, to dałabym jej 7/10 pkt za jej naukowe podejście do tematu i zróżnicowane wyjaśnienia dotyczące NDE, czy osób znajdujących się w narkozie, w różnych sytuacjach nie koniecznie ze sobą powiązanych.

Chcesz się przekonać, jak realne jest stanąć oko w oko ze śmiercią i przeżyć NDE? Nic prostszego. Wystarczy, że sięgniesz po tę książkę, a dzięki licznym badań i wspomnień przekonasz się, że to wcale nie mit, czy legendarne wierzenia, a szczera prawda poparta naukowymi dowodami.

Książkę otrzymałam od serwisu Sztukater.pl, za którą szczerze dziękuję!

6 komentarzy :

 1. Temat ciężki nie tylko na książkę ale także do zrecenzowania. Kurcze, nie wiem czy sięgnę po tę pozycję, ale zawsze warto się zastanowić nad problemem...

  OdpowiedzUsuń
 2. Ostatnio ja zaczytuję się w takich książkach ze Studia Astropsychologii.. :D Kilka stoi do przeczytania na półce. ;p

  OdpowiedzUsuń
 3. Oj, zainteresowało to mnie, naprawdę ciekawie się zapowiada:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Tematyka interesująca, więc czemu nie:))
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 5. Jestem ciekawa co tam na nas czeka po tej śmierci, więc ksiązka mnie zainteresowała. Gdy będę miała trochę czasu to z pewnością przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Przede wszystkim nie zbadał "tysięcy" przypadków, tylko około 1300 (jeden tysiąc trzysta), a po drugie wcale nie jest tak, że większość przywróconych do życia cokolwiek pamięta z czasu, gdy byli w stanie śmierci kliniczne. Jest to raczej ilość rzędu 10% (nie pamiętam dokładnych danych, ale na pewno nie większość, ani nawet nie jedna piąta).

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam do komentowania. Będzie mi naprawdę miło i co najważniejsze dzięki nim poznam wasze zdanie, na którym mi bardzo zależy - jednakże jakakolwiek forma spamu, czy posty złośliwe, obraźliwe, tudzież wywyższające się będą usuwane w trybie natychmiastowym bez zbędnego komentarza.

Miasto Recenzji © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka