Recenzja: Fiszki. Język angielski - red. Martyna Kubka


Tytuł: Fiszki.
Redakcja: Martyna Kubka
Wydawnictwo: Cztery Głowy
Wydanie: 2014-03-01
ISBN: 978-83-7843-178-7
Poziom: średnio zaawansowany / zaawansowany
Cena: 9,99 zł

Moja ocena: 9/10 pkt.
Szufladka: Wspaniałe!

Dzisiaj recenzja dość nietypowa. Głównie dlatego, że nie jest to recenzja książki, a w tym wypadku fiszek do nauki języka angielskiego. "Najczęstsze błędy", "Amerykański kontra brytyjski", "Wyrazy zdradliwe" oraz "Konstrukcje egzaminacyjne" to jedne z dziewięciu fiszek, które wchodzą w skład serii "100 naj...". Każdy komplet zawiera 100 kart do nauki języka wraz z kompletem nagrań, prezentując tym samym zagadnienia gramatyczne bądź leksykalne na różnych poziomach trudności. W tym przypadku dwa pierwsze wymienione zestawy są to fiszki na poziomie średnio zaawansowanym, natomiast pozostałe dwa na zaawansowanym.

Muszę przyznać, że z początku podchodziłam do tego typu nauki z bardzo dużym dystansem, a nawet niekiedy niechęcią. Głównie dlatego, iż wychodziłam z założenia, że co podręcznik, to podręcznik i tylko dzięki niemu mogę się poprawnie i w wystarczającym stopniu nauczyć tego, co powinnam. Nic bardziej mylnego. Odkąd rozpoczęłam swoja przygodę z fiszkami, zrozumiałam, że to właśnie dzięki nim nauka przychodzi z większą łatwością i przede wszystkim jest o wiele szybciej przyswajalna. Fiszki podzielone na działy to wspaniały pomysł, który tylko to wszystko w jeszcze większy sposób ułatwia. 
Tak po prawdzie to przekonała mnie do nich moja nauczycielka od angielskiego, która kazała nam nawet samemu próbować takie fiszki stworzyć i się z nich przygotowywać do różnorakich sprawdzianów. Dlatego też tak, jak nauki języków nienawidziłam, tak od tej pory sama próbuję "dokształcać" się w domu.

Plusem tego typu fiszek jest przede wszystkim przejrzystość. Na pozornie małych i niepozornie wyglądających kartonikach znajduje się wszystko czego nam potrzeba - hasło, numer nagrania, przykład zdania, w jakim możemy je użyć, kategorię fiszek i tym podobne. Dodatkowo w zestawie znajdują się jeszcze dwa kartoniki, dzięki którym możemy łatwo odznaczyć część słów, które już umiemy od tych, których się dopiero uczymy. Dodatkowym plusem jest ich rozmiar. Można je zabrać ze sobą praktycznie wszędzie. Mieszczą się nawet w małej torebeczce. Można je czytać w domu, parku, tramwaju, autobusie, a nawet na nudnym wykładzie (to ostatnie w przeciągu ubiegłego semestru wykorzystywałam wręcz nagminnie). Dzięki fiszkom nauka jest o wiele przyjemniejsza i ciekawsza. Niestety nie ma na świecie ideałów, toteż i one musza mieć jakieś wady. 

Właściwie to fiszki wadę mają tylko jedną. Jeśli chodzi tylko takie poważne wady. Chodzi mi o to, że nie da się z nich uczyć nie znając żadnych podstaw językowych. Zwłaszcza, z tych, które przedstawiam, ponieważ ich poziom nie należy do najłatwiejszych. Osobiście z początku musiałam się wspierać dodatkowo swoim podręcznikiem, ale za to w późniejszym czasie mogłam się go pozbyć, ucząc tylko i wyłącznie z magicznych kartoników. Poza tym chyba nie mam do nich żadnych cięższych zastrzeżeń. No może tylko tyle, że fiszki przy wielokrotnym używaniu łatwo się niszczą - pozaginane rogi to chyba moja największa męka. Szkoda tylko, że nie są one w żaden sposób ofoliowane, ale za tak niską cenę, nie można aż tyle wymagać.

Podsumowując - fiszki do nauki języka angielskiego to fantastyczny pomysł. Dzięki nim nauka przychodzi szybciej, a przede wszystkim łatwiej. Można je zabierać ze sobą praktycznie wszędzie. Małe, tanie i super praktyczne. Nic dodać, nic ująć. Po prostu warto. Z mojej strony mogę tylko dodać, że osobiście nie mam zamiaru się z nimi rozstawać - wręcz przeciwnie - mam zamiar skompletować pozostałe części z serii i nie tylko.

15 komentarzy :

  1. Zawsze miałam ochotę na zakup czegoś takiego, ale pamiętam, że było drogie i taka paczka z, nie wiem 100 fiszek czy coś, kosztowała koło 60 zł

    OdpowiedzUsuń
  2. Sama je mam i jestem zdecydowanie na tak.

    OdpowiedzUsuń
  3. Muszę je kiedyś zdobyć. Jestem ciekawa jak mi podchodziłaby taka nauka. :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Ja mam fiszki z niemieckiego i norweskiego - bardzo je lubię. Taki sposób nauki do mnie przemawia znacznie bardziej niż suche formułki w podręcznikach.

    OdpowiedzUsuń
  5. Widzę, że nie tylko ja spędzam wakacje pod znakiem fiszek i kompendiów :). U mnie niedługo pojawi się wpis "hiszpański", więc języki górą! :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Witam wszystkich! Polecam korepetycje jȩzykowe online, w tym język angielski, online recenzie Bardzo wysoki poziom! Bardzo wygodnie. Poznaj szczegȯły, odwiedź stronȩ www.preply.com/pl/

    OdpowiedzUsuń
  7. Fiszki są fajne jak umiemy z nich prawidłowo korzystać. Zakładając, że opanowali czasy w angielskim https://lincoln.edu.pl/warszawa/blog/jezyk-angielski-czasy-przyszle możemy wtedy lepiej zrozumieć zasadę pracy na fiszkach.

    OdpowiedzUsuń
  8. Moim zdaniem fiszki są bardzo pomocne jeśli chcemy nauczyć języków obcych nasze dzieciaki. Dorosłym polecam zainteresowanie się książkami jak https://www.jezykiobce.pl/105-kryminaly które napisane są w języku obcym. Doskonała forma na naukę.

    OdpowiedzUsuń
  9. Ja również staram się korzystać czasami z fiszek i jestem przekonany, że jeśli chcemy wzbogacić nasze słownictwo to jak najbardziej jest to dobry sposób. Jednakże do nauki języka angielskiego w przypadku np. dzieci dobrym wyborem jest skorzystanie z https://earlystage.pl/ czyli bardzo dobrej szkoły językowej.

    OdpowiedzUsuń
  10. Kiedy korzystamy z fiszek to na pewno możemy być pewni tego, że utrwalimy nasze słownictwo i to jest fajny pomysł. Jak ja już założę własną szkołę językową to również nich będę korzystała dość często. W sumie jak czytałam na stronie https://ceo.com.pl/jak-zalozyc-szkole-jezykowa-71288 to założenie własnej szkoły językowej jest możliwe.

    OdpowiedzUsuń
  11. Oczywiście używanie fiszek jest na pewno bardzo fajnym sposobem na to, abyśmy mogli doskonalić swój język angielski. Ja teraz rozważam także podjęcie pracy w charakterze lektora języka angielskiego. Bardzo zainteresowała mnie oferta https://universe.earlystage.pl/praca/praca-u-nas i myślę, że będzie to doskonałe rozwiązanie.

    OdpowiedzUsuń
  12. Bardzo ciekawie to zostało opisane. Będę tu zaglądać.

    OdpowiedzUsuń
  13. Jak najbardziej same fiszki są bardzo przydatne i ja jestem zdania, że fajnie jest z nich korzystać gdy uczymy się angielskiego. Ja również po przeczytaniu artykułu https://rodzinazeszczecina.pl/2020/09/28/gdzie-poslac-dziecko-na-lekcje-angielskiego/ już teraz wiem gdzie najlepiej wysłać maluchy na naukę tego języka obcego.

    OdpowiedzUsuń
  14. Naprawdę bardzo fajnie napisano. Jestem pod wrażeniem.

    OdpowiedzUsuń

Zapraszam do komentowania. Będzie mi naprawdę miło i co najważniejsze dzięki nim poznam wasze zdanie, na którym mi bardzo zależy - jednakże jakakolwiek forma spamu, czy posty złośliwe, obraźliwe, tudzież wywyższające się będą usuwane w trybie natychmiastowym bez zbędnego komentarza.

Miasto Recenzji © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka